Çorum şehir içi trafiğini rahatlama amacıyla ana caddeleri birbirine bağlayan, ana cadde büyüklüğünde caddeler açıldı. Açılan yeni ana caddelere isim arandığı bildirildi.

Çorum’da açılan yeni ana caddelere isim verilmesi konusunda Osmancık Fotoğraf Sinema Amatörleri ve Kültür Sanat Turizm Araştırma Derneği ve Kızılırmak Haber olarak Çorum Belediyemiz yönetimi ve meclisine bir öneride bulunmak istiyoruz.

Milli Mücadele yıllarında büyük bir fedakarlık ve vefa örneği göstererek Atatürk’ün Nutuk’ta adından bahsettiği, günümüzde de uzun süre görev yaptığı Samsun’un Asarcık ilçesinin en önemli caddesine yıllar önce adı verilmiş, emekliliğinden sonra memleketi olan Çorum’un Osmancık ilçesinde Belediye başkanlığı yapmış ve o dönemde ilk kadın meclis üyelerinin seçilmesinde karar sahibi, Çorum’un önemli şahsiyetlerinden biri olan Sarı Mehmet, yani Mehmet Çetin’in adının Gazi Caddesi’ni Fatih Caddesi’ne bağlayan yeni caddeye verilmesini önerisini ve talebinde bulunuyoruz.

Çorum Belediyemiz yönetimi ve meclisimizin bu önerimize hassasiyetle yaklaşarak değerlendirmesini geçmişimize bir vefa borcunun yerine getirilmesi açısından önem arz edeceği kanaatindeyiz.

Mehmet Çetin Kimdir?

Mehmet Çetin 1894 yılında Osmancık Tutuş köyünde dünyaya geldi. Askerlik zamanı geldiğinde 1. Dünya savaşında Osmanlı İmparatorluğu yenilmiş, işgalci devletler tarafından yurdumuz işgal edilmişti.

Yunanlıların İzmir’i işgali üzerine Karadeniz bölgesinde ayaklanan Rum Pontus çetecileri yerel eşkıya gurupları oluşturup Türklere karşı katliamlar yapmaya başlamışlardı.

Bu eşkıya çetelerine karşı mücadele etmek için gönüllü vatansever yerel guruplar oluşmaya başladı. İşte bu ‘’SARI MEHMET’’ bu yerel oluşumlar içinde aktif olarak görev yaptı.

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’un bir bölümünde şöyle bahsetmekte; ‘’O havalide milli teşkilata tevessül olundu.’Bu teşkilatta Sarı Mehmet, Kara Mehmet, Pire Mehmet bu üç Mehmet’ler vatanın savunmasında önemli hizmetler yaparak tanınmışlardır.’’ Diye tarif ettiği üç Mehmet’lerden ‘’Sarı Mehmet’’diye anılan Mehmet Çetin’den söz eder.

Mehmet Çetin (Sarı Mehmet)  er olarak başladığı askerlik görevinde yaptığı hizmetler neticesinde Subaylıkla ödüllendirilerek Yüzbaşı rütbesi verilmiştir.