Çorum’un Dodurga İlçesine bağlı Tutuş Köyü sınırları içinde kalan maden eski hafriyat sahasında yanan linyit kömürü kalıntıların içine düşen hayvan telef oldu.

Edinilen bilgiye göre, TKİ’ye bağlı olarak işletmesi yapılan Dodurga Alpagut Linyit İşletmeleri açık ocak eski hafriyat sahasında, hafriyat arasında kalan linyit kömürü kalıntıları köylülerin ifadelerine göre uzun süreden beri yanmaya devam ediyor.  Dodurga’nın Alpagut ve Tutuş köyleri arasında kalan ve kullanılmayan hafriyat sahası çevresi bölgede bulunan iki köyün sakinlerinin hayvanlarını otlattıkları alan haline geldi.

Önceki gün hayvanlarını bölgede otlatmak için giden Tutuş Köyü sakinlerinden Mustafa Aydoğdu, hayvanlardan birinin yanan kısım içinde acı acı bağırmasını duymasının ardından hayvanı kendi çabalarıyla kenara çıkardı. Hayvanı kenara çıkarmasından sonra yakınında kendisi ile birlikte hayvan otlatan köylülerine haber verdi ve yanan hayvanın daha çok acı çekmemesi için kestiler.

Daha öncede buna benzer olayların yaşandığını dile getiren hayvan sahibi Mustafa Aydoğdu, “Bu sahadan sorumlu olan arkadaşların mağduriyetimi gidermesini istiyorum. Bu alanda benim telef olan ikinci hayvanım.  Geçtiğimiz günlerde bir başka köylümüz olan arkadaşımızın iki tane keçisi aynı şekilde yanarak can verdi. Bu yangını söndürsünler ve bu alanla ilgili önlem alsınlar. Benim hayvanlarım bu şekilde yanarak telef oldu, bir başkasının hayvanları da telef olmasın. Yazık, bugün 10 bin liralık hayvanım gitti. Buranın yanından yol geçiyor, bu yoldan çocuklar okula yürüyerek veya bisikletle gelip gidiyor. Çocuklarda düşüp yanabilirler.  Burası açık alan, sadece bizim hayvanlarımız değil, yabani hayvanlarda düşüp yanarak ölebilirler. Benim içim yanıyor, buraya bir tedbir alınmasını istiyorum” dedi.

Maden işletmesi yetkilileri ise, bölgenin TKİ arazisi olduğunu, kendilerinin maden işletmesini yeni devraldıklarını, hafriyat sahasının bir başka işletmecinin daha önce kullandığı hafriyat sahası olduğunu belirterek, vatandaşın mağduriyetinin giderilerek zararının karşılanacağını ve şu anki durumla ilgili herhangi bir açıklama yapmalarının doğru olmayacağını söylediler.