Seyyar kalaycı Volkan Adak baba mesleği olan kalaycılığı Türkiye’yi dolaşarak sürdürüyor.

Unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan kalaycılığı seyyar olarak sürdüren Volkan Adak baba mesleğini Türkiye’yi dolaşarak sürdürüyor. Bakır kapların kullanımının azalması dolayısıyla seyyar kalaycılığa başladığını anlatan Adak “50 yıllık baba mesleğimi il, il, ilçe ilçe, köy, köy dolaşarak sürdürüyorum” dedi.

Baba mesleğini devam ettirmek ve ailesinin geçimini sağlamak için kızı, damadı ve dünürleri ile birlikte Türkiye’yi adım adım dolaştıklarını belirten Volkan Adak Çorum’un Osmancık ilçesine bağlı Çampınar Köyü’nde tezgahını açtı.

Çocukluğundan beri bu işin içinde olduğunu belirten Adak “50 yıllık baba mesleğimi il, il, ilçe ilçe, köy, köy dolaşarak sürdürüyorum.

Eniştem Erol Erdal, halam Pembe Erdal, kızım Sevgi Erdal ve damadım Yusuf Erdal ile birlikte kalaycılık mesleğini devam ettiriyoruz.  Bu mesleği babam bana öğretti bende damadıma öğreteceğim. Çekirdekten yetiştiriyorum. Bir numaralı bakır ustası yapacağım. “ dedi.

“Bakır kullananın ömrü 10 sene daha uzar”

Bakır eşyaların eski dönemlerde mutfaklarda daha sık kullanıldığını belirten kalaycı ustası Volkan Adak sağlığın, uzun ömrün sırrının bakır kapta olduğunu belirterek “Türk halkına sesleniyorum, bakıra geri dönüş yapın” dedi.

Adak; “Bakır kaptan harici yalan. Sağlık ararsanız, ömür ararsanız bakır kapta arayın.  Türk halkına sesleniyorum, bakıra geri dönüş yapın. Sağlığı bakır kapta arayın.  En güzel kap bakır kap. Alüminyum, çelik, porselen bunlar sağlıksız. Kanser, verem hastalığı yapıyor. En güzel kap bakır kap. Bakır kaba dönüş yapılmasını istiyorum. Türkiye halkına duyurulur.

Bakır kaplara yaptığımız kalayı 20 sene kullan adamın ömrü 10 sene daha uzar “dedi.

Baba mesleğini ailesiyle ile birlikte sürdüren Volkan Adak getirilen bakır kabı önce temizliyor, ardından kumluyor. Damadı Yusuf Erdal ise yamuk yerlerini düzlüyor, pudralama ve son temizliğin ardından halası ve eniştesi de kalaylama işlemini bitiriyor.