Aydın’ın Efeler ilçesinde 2015 yılında şehadete yürüyen J.Asb.Üçvş. Emrah Ünalan’ın adının Kent Park’a verilmesi planlanıyor.

29 Ocak 2015  tarihinde Aydın’ın Efeler ilçesinde 17 aydır aranan cinayet zanlısının pusuya düşürmesi sonucu şehadete yürüyen J.Asb.Üçvş. Emrah Ünalan’ın adının Osmancık Belediyesi tarafından eski garaj bölgesi ve Perşembe pazarı alanına yapılacak 55 bin metrekarelik Kent Park”a verilmesi planlanıyor.

Osmancık Belediye Meclisi gündeminde bulunan maddeleri görüşmek üzere Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş başkanlığında toplandı.

Gündemde yazılı konuların görüşüldüğü meclis toplantısında; Osmancık Kaymakamlığının 22.03.2018 tarih E.744 sayılı yazısı ve ekinde sunulan Şehit babası Naci Ünalan’a ait 21.03.2018 günlü dilekçe ile Kültür ve Sosyal İşler Komisyonunun 04.05.2018 tarih 2018/2 nolu raporunun 1.inci maddesi okundu. Toplantıda 2015 yılında Şehit olan Astsubay Emrah Ünalan’ın isminin Kent Parka verilmesi talep edildiği anlaşılmış olup, yapılan değerlendirmeler sonucunda; Kültür ve Sosyal İşler Komisyonu raporu doğrultusunda Kent Park çalışmalarının tamamlanıp hizmete açıldıktan sonra isim verilmesinin uygun olacağına işaretle oylamaya göre Oy Birliğiyle karar verildi. 

Bir yıl öncede konu meclis gündeminde görüşülmüş Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Belediye meclis üyesi Hüseyin Cebeci, Şehit J.Asb.Üçvş Emrah Ünalan’ın isminin uygun görülen bir park veya caddeye verilmesini önermişti. Hüseyin Cebeci’nin yazılı önergesi ön inceleme yapılmak üzere Kültür ve Sosyal İşler Komisyonuna havale edilmişti.

ŞEHİT JANDARMA ASTSUBAY EMRAH ÜNALAN KİMDİR?

11 Ekim 1980 tarihinde Çorum İli Osmancık İlçesinde doğmuştur. 14 Ağustos 2009 tarihinden itibaren Aydın İl Jandarma Komutanlığı emrinde görev yapmıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır. Şehit Jandarma Astsubay Emrah Ünalan; 28 Ocak 2015 günü saat 14:30 sıralarında, Aydın İli Efeler İlçesi sorumluluk alanı içerisinde emniyet ve asayiş hizmetleri kapsamında devriye faaliyeti icra edilirken aranan şahıs tarafından yapılan silahlı saldırıda şehit olmuştur.