Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu emekli öğretmen Yakup Yavru, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Uluslararası Adana Film Festivali’nin açılış ve Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri Törenine katılan ünlü sanatçı Yakup Yavru, törenin ardından dinlenmek için oteldeki odasına geçti. Gece kalp krizi geçiren Yavru, Özel Adana Hastane’sine kaldırıldı. Ünlü sanatçı burada yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. 

1970’li yıllarda öğretmenlik mesleğini ilk olarak Osmancık’a bağlı Pelitçik Köyü’nde yapan Yakup Yavru , kısa metrajlı film çalışmaları içerisinde olan ve birçok Ulusal ve Uluslar arası festivallerde yarışmalara katılan Osmancıklı hemşehrimiz Ertuğrul Aksan’ın yönettiği 2009 yapım tarihli  “Satır Başı” adlı filmde rol almış, 2011 yılında Osmancık’a gelerek 40 yıldır görüşmediği arkadaşlarıyla hasret gidermiş, Osmancık FM’de yayınlanan “Beyaz Masa” programına konuk olmuştu.

34 yıllık meslek yaşamı boyunca Çorum, Van, Amasya, Kırklareli, Giresun, İzmir ve İstanbul’da öğretmenlik ve okul idareciliği yapan ve vefatına kadar olan süre içerisinde öğrencileriyle haberleşen sinema sanatçısı Yakup Yavru rol aldığı filmlerde Osmancık ve Zeytin Köylerinin ağzını da kullanırdı.

Yavru  memleketi Amasya’da 3 Mayıs’ta 35 bin lira harcayarak kendisine mezar yaptırmış ve “Yerimi çok beğendim. Hemen ölesin geliyor. Kendime göre, hayırlı bir şey yaptığıma inanıyorum” sözleriyle gündeme gelmişti.

YAKUP YAVRU KİMDİR?

Yakup Yavru, 1 Mart 1952 tarihinde Amasya’da doğdu. Öğretmen okulundan mezun olduktan sonra birçok şehirde görev aldı. Öğretmenlik mesleğindeki ilk görev Osmancık’a bağlı Pelitçik Köyü’dür.

1970’li yıllarda Osmancık’ta öğretmenlik yapan Yakup Yavru öğretmenlik yaptığı dönemde tiyatro ile de ilgilenmeye başladı.

Yavru, “Bana Sevgiyi Anlat” isimli dizi ile oyunculuk kariyerine başladı. “Böyle mi Olacaktı?”, “İkinci Bahar”, “Marziye”, “Unutabilsem”, “En Son Babalar Duyar”, “Kınalı Kar”, “Mihriban”, “Geniş Aile”, “Papatyam” gibi televizyon yapımlarında yer alan Yavru birçok reklam filminde de yer aldı. Yakup Yavru ayrıca, “Babam ve Oğlum”, “Kutsal Damacana”, “Recep İvedik”, “Destere”, “Ceberrut”, “Baş Belası”, “Benzersiz”, “Aşka Geldik”, “Kiraz Mevsimi” gibi filmlerde de rol aldı.