Çorumt’un Osmancık ilçesindeki Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konutları inşaatında çalışan işçiler alacaklarının ödenmediğini, bu nedenle perişan durumda olduklarını söylediler.
TOKİ’nin 2018’in Nisan ayında yaptığı ihaleyi kazanan iki ortak yüklenici firma tarafından 4. Etap Koyunbaba 357 konut, 1 adet Ticaret Merkezi, 1 adet Cami inşaatları ile alt yapı ve çevre düzenlemesi yapımına başladı.
İlk başlarda gecikmeler olsa da bir şekilde ücretlerini aldıklarını ifade eden işçiler, son 3 aydır maaş alamadıklarını söylediler. Yüklenici firmalardan birinin konkardato çekmesinin ardından diğer ortak firmanın hak edişleri aldığı halde ortağından alacağının olduğunu söyleyerek maaşları ödemediğini iddia ettiler.
Osmancık ve Van, Şırnak, Hakkari’den gelen işçiler maaşlarını almaları için yardım beklediklerini dile getirdiler. Alacağını tahsil edemeyen yemek firmasının yemek verme işini durdurduğunu anlatan işçiler, bu durumdan dolayı sıkıntı içinde olduklarını söylediler.
Çoluk çocuklarına ekmek parası götürmek için çalıştıklarını söyleyen işçi Beşir Sağlam, “Arkadaşlarımızla birlikte 3 aydır maaşlarımızı alamıyoruz. Firma hak edişleri aldığı halde biz alacaklarımızı alamıyoruz. Biz bu durumdan kurtulmak için nereye başvurmamız gerekiyorsa, yetkililerimiz bize yol göstersin. Alacağımızı alabilmemiz için kendimizi ırmağa mı atalım?” dedi.
İnşaat Muhasebecisi Mehmet Ali Güveç, “İşçi arkadaşlarımız çalıştıkları halde 3 aydır maaşlarını alamıyorlar. Firma yetkililerine durumu iletiyoruz ama hak edişleri her ay almalarına rağmen işçi arkadaşlarımızın alacaklarını ödemiyorlar. Firma yetkilileriyle önceki gün görüşmemizde işçilerin alacaklarının olduğunu, mağdur olduklarını ve bunlara ödeme yapmamız gerektiğini söyledik. Bize söylenen ‘çağırın Polis’i başınızdan defedin gönderin’ şeklinde ifadeler kullanıyorlar. Şimdi biz bu adamları çalıştırmışız, Alla razı olsun tüm işçilerimiz temiz iş çıkardılar. Ben bu adamların hakları olan alacaklarını vermek yerine, bunlara nasıl polis çağırabilirim? Hak edişleri alıyorsun, işçilerin alacaklarını ödemiyorsun. Ortağı konkardato ilan etmiş, ortağından alacağını işçilerin üzerinden tahsil etmeye çalışıyor. Biz diyoruz ki; ‘siz işçilerin alacaklarını verin biz yine size çalışmaya devam edelim. Sizin hak edişlerinizi yine yapalım’. Üç aydır ben asgari ücretle çalışmış bu işçiye alacağını vermemişim. Çalışmalarını nasıl isteyebilirim? Tabi adamlar bunalmış, burada ya bana saldıracak, ya da burada bir olay çıkaracak. Ondan sonra bana ‘Polis çağırın bu adamları kovun’ diyorlar. Ben emeklerinin karşılığını isteyen adamları nasıl kovabilirim? Ben burada çalışan ekibe teşekkür ediyorum ki; ter temiz bir işçilir çıkardılar, bu binaları bu aşamaya getirdiler. TOKİ yetkilileri bu duruma el koysun burada çalışan işçilerin alacakları ödensin. Vicdan sahibi olan bu işçilere bunu yapmaz, bu insanları mağdur etmez. Gurbetci olanların aileleri ile araları açıldı. Aileleri bizi arıyorlar ‘bunlar paraları alıp başka yerlerde mi harcıyorlar? diye soruyorlar. Halbu ki; adamlar alacaklarını alamıyorlar, burada yarı aç bir şekilde mağdur durumdalar. Firma yetkililerinden hiç kimse de gelip bu insanlarla ilgilenmiyorlar. Acı ama durum bu” şeklinde ifadeler kullandı.