TAMAMLANAN BARAJIN SULAMA PROJESİNİN HİZMETE ALINMASI İLE BÖLGEDE 8.170 DEKAR ZİRAİ ARAZİ SUYLA BULUŞACAK…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Çorum Osmancık’ta inşasını sürdürdüğü İncesu Barajı’nı tamamladı. Tamamlanan barajın sulama projesinin devreye girmesi ile barajda biriktirilen suyla 8.170 dekar arazi sulanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çorum’da yaptığı  yatırımlar ile münbit toprakları suyla buluşturmaya devam ediyor. Bu çerçevede yapımı devam eden Osmancık İncesu Barajı ise tamamlandı. Geçtiğimiz aylarda tamamlanan ve temelden yüksekliği 61 metre olan baraj ile İncesu, Kargı ve Başpınar köylerinin arazileri suyla buluşacak.

Bölge Çiftçisi Dekar Başına 650 Lira İlave Gelir Artışı Elde Edecek

Barajın sulama projesinin hizmete alınmasıyla bölge çiftçisi dekar başına 650 lira ilave gelir elde edecek, dolayısıyla da ülke ekonomisine yıllık 5 milyon liradan fazla katkı sağlanacak. Yaklaşık 14,5 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilen barajın sulama projesinin ise hızla inşa edilerek en kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

Son 15 Yılda Çorum’da 158.950 Dekar Arazi Sulamaya Açıldı

DSİ olarak son 15 yılda Çorum’da 7 baraj ve 3 gölet inşa ettiklerinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Yaptığımız yatırımlar ile bu dönemde 158.950 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 127 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Ayrıca 68 derenin ıslahını tamamladık. İncesu Barajının sulama projesini de en kısa sürede tamamlayarak bölge çiftçimizin hizmetine sunacağız” değerlendirmesinde bulundu.