OKA’nın Tokat’ta yapılan yönetim toplantısında Çorum’un 8 ayrı projesine destek yağdı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği (YHKB) 2019 Ekim ayı Encümen ve Meclis Toplantısı Amasya Valisi Dr. Osman Varol’un başkanlığında, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın ev sahipliğinde, Vali Mustafa Çiftçi ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile Tokat’ta gerçekleştirildi. OKA yönetim toplantısında Çorum’un 7 ayrı projesine destek kararı çıktı.

Edindiğimiz bilgilere göre, Çorum Belediyesi’nin maliyetli projeleri arasında başı çeken 1.2 MW enerji üretimi yapacak Kompost Tesisi’ne yüzde 75 OKA desteği sağlanması kararlaştırıldı.

Gübrelerin ayrıştırılmasını da sağlayacak Kompost Tesisi’nin kalan yüzde 25 maliyetini Çorum Belediyesi üstleniyor. Bakanlık onayından sonra yapım işi ihale edilecek. Tesisin maliyeti 10 milyon lira. OKA’dan destek alınan bir diğer proje yine Çorum Belediyesi’nin Çorum MİNİA’sı oldu. OKA yönetimi projeye 1 milyon lira kaynak verecek.

Çorum Valiliği’nin üstlendiği Laçin’in tabiat harikası Yeşilgöl mesire alanının dinlence ve mesire alanı olarak düzenlenmesi için gerekli rekreasyon projesine destek çıktı.

Ortaköy Belediyesi’nin Şapinuva ören yerine ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler için yaptıracağı otel projesini yine OKA destekleyecek.

Çorum’un güzide mesire alanı Çatak Tabiat Parkı’nda yapılacak rekreasyon ve tesisler için OKA katkı verecek.

Ticaret ve Sanayi Odası’nın mevcut hizmet binasında bulunan alanın kongre merkezi yapılmasına OKA yönetimi destek kararı verdi.

İnanç turizm kapsamında Elvançelebi Türbesi çevresi ve alt yapısının düzenlenmesine yine OKA’dan katkı verilecek. Böylece Çorum’un 7 ayrı yatırım ve hizmet projesinin desteklenmesine onay çıkmış oldu.

Haber Metni Kaynak : www.habercim19.com