Çorum’un Oğuzlar ilçesinde lise öğrencileri örnek bir davranışa imza attı.

Oğuzlar Anadolu Lisesi 4. Sınıf öğrencisi Yılmaz Eren ve bir grup lise öğrencisi, şehit aileleriyle iletişime geçerek şehit yakınlarını Oğuzlar’da ağırlamak istediklerini bildirdi. Bunun üzerine Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş’in de katkılarıyla 23 Nisan’da şehit aileleri için Altınkoz Tesislerinde çok anlamlı bir program organize edildi.

Oğuzlar Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Yılmaz Eren ve bir grup arkadaşı, ilçede bulunan Altınkoz Tesislerinde şehit aileleri ve yakınlarını misafir etti. Sınıf arkadaşları ile birlikte uzun süre şehit aileleri için hazırlık yapan gençler, 23 Nisan’daki buluşma öncesi tesisi şehitlerimizin fotoğrafları ve şanlı Türk Bayraklarıyla donattı. Şehit ailelerini kapıda güllerle karşılayan gençler, misafirlerine kendi imkânları ile hazırladıkları hediyeleri vermeyi de ihmal etmedi. Daha önce kamuoyuna adını ilçede bulunan şehit mezarlarının baş tarafında içerisinde Kur’anı kerim, Yasin-i Şerif ve Türk Bayrağı bulunan özel bir kabin yaparak duyuran Oğuzlar Anadolu Lisesi öğrencilerinden Yılmaz Eren, “Amacım şehit ailelerinin yalnız olmadığını göstermek. Onlara destek olmak amacıyla arkadaşlarımla birlikte böyle bir organizasyonu hayata geçirdik” dedi.

ŞEHİT AİLELERİNE PROJESİNİ ANLATTI
Oğuzlar Altınkoz Tesislerindeki yemekte konuşan Yılmaz Eren, Türkiye genelinde örnek olabilecek Şehitlere Dua Kitaplığı adını verdiği projenin amacını “İnsanların şehitlerimizi ziyaret ederek onların adlarına Yasin, Kuran ve dua okumalarını sağlamak” sözleriyle açıkladı.
Eren, “Bu projemizi diğer illerde ve ilçelerdeki şehit mezarlarında da gerçekleştirmek için çalışacağız. Emek vereceğiz. Bu konuda devlet büyüklerimizin desteğini bekliyoruz. Şehitlerimizi bir gün değil her gün hatırlamalıyız. Şehit mezarlarımıza gelen herkes buradan Kur-an-ı kerim veya Yasin-i şerif kitabını alarak şehitlerimizin ruhuna okuyabilecek” dedi.
Proje ile şehit ailelerine yalnız olmadıklarını hissettirmek istediğini belirten Eren, “Şehitlerimiz bizim için, vatanımız için canlarını verdiler. Biz geride kalanlar da onlara ölene kadar borçluyuz” dedi.

ÇORBALARI BAŞKAN KENDİ ELLERİ İLE DAĞITTI

Oğuzlar Altınkoz Tesislerinde şehit ailelerini ağırlayan Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş, konuklarla yakından ilgilendi. Öğretmen olan eşi Filiz Ateş ile birlikte şehit ailelerini kapıda karşılayan Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş, yemek sırasında çorba kazanının başına geçerek misafirlerin ikramlarını bizzat kendisi yaptı. Ateş, yemek sonrası konuklarına çeşitli hediyeler verdi.

BİZE BIRAKILAN EN BÜYÜK EMANET

Başkan Ateş, “Burası sizlerin evi. Ne zaman isterseniz kapımız her daim açıktır. Şehitlerimizin değerli ailelerini burada ağırlamaktan, sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğumu özellikle bilmenizi isterim” dedi.
Vatan için, bayrak için, millet için canlarını seve seve feda eden ve mertebelerin en yücesine ulaşan şehitlerin ailelerinin değerinin ve yerinin toplumda her zaman en ön saflarda yer aldığına dikkat çeken Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş, “Bizler şehitlerimizi ve şehit ailelerimizi sadece belirli gün ve haftalarda hatırlamıyoruz. Şehitlerimizin kabirlerini sık sık ziyaret edip ruhlarına dualar okuyoruz.
Yine şehitlerimizin bizlere bıraktığı en değerli emanetleri olan ailelerinin iyi kötü günlerinde her zaman yanında oluyoruz. Vatanımız için, bayrağımız için, ezanımız için, bizler için canlarını seve seve feda eden ve mertebelerin en yücesine ulaşan şehitlerimizin aileleri ve yakınları ile bir araya geldik. Birlikte sohbet edip şehitlerimizi dualarla yad ettik. Şehitlerimizin eli öpülesi analarının babalarının oğullarının şehit olmasının ardından bir evlat kaybettiler ama milyonlarca evlat kazandılar. Onlar hepimizin anası babası ve şehitlerimizin bizlere bıraktığı en büyük emanettir. Bizler de şehitlerimizin emanetine gözümüz gibi bakıyoruz ve son nefesimize kadarda aynı hassasiyetle gözetip kollamaya devam edeceğiz. Allah tüm şehitlerimize gani gani rahmet eylesin” ifadelerini kullandı.

ŞEHİTLERİMİZİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ
Şehitlik mertebesine yükselen evlatlarımızın annelerine ve eşlerine sabırlar dilediğini belirten Başkan Ateş, “Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Evlatlarımız vatanımızın bölünmez bütünlüğü, birlik ve beraberliğimiz için, milli ve manevi değerlerimiz uğruna canlarını feda ettiler. Evlatlarımızı büyütüp yetiştiren ve vatana şehit veren çok kıymetli ailelerinin acılarını paylaşıyoruz. Şehitlerimizi asla unutmayacağız” dedi.