Osmancık Fotoğraf Sinema Amatörleri ve Kültür Sanat Turizm Araştırma Derneği( OFKAD) “29 Ekim Cumhuriyet Tırmanışı” yapacak. Dernek başkanı İsmail Kabakdere tarafından gerçekleştirilecek olan tırmanışta zirvede 150 x 200 ebatlarında Türk Bayrağımız dalgalanacak.

OFKAD Başkanı İsmail Kabakdere 29 Ekim’de yapacağı Cumhuriyet Tırmanışı ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Türk Milleti olarak varlığımızın temeli olan Cumhuriyetimizin ilanının 97’nci yılını kutlayacağımız 29 Ekim 2020 Perşembe günü şanlı bayrağımızı Eymir Mahallemiz arazisinde yer alan ve halk arasında Kasnak Kaya olarak bilinen kayalıkların zirvesinde dalgalandırmayı planlıyorum.

Bir asıra yaklaşan Cumhuriyetimizin Coşkulu kutlamalarında ilçede bir farklılık yaparak, farkındalık oluşturmak amacıyla doğal güzelliği ve farklı bir yapısı olan tamamen volkanik kayalıklardan oluşan bölgede adeta kesilmiş ağaç kütüğünü andıran ve D 100 Karayolunun Hem İstanbul, hem de Karadeniz istikametinden gelişlerde aynı anda görüş açısı veren kayalıkların zirvesinde böyle anlamlı bir günde bayrağımızı dalgalandırarak, o bölgenin farklı doğal güzelliklerini tanıtmak istiyorum.

Uzun zamandır o zirveye çıkarak bayrağımızı dalgalandırmak istiyordum ama normal bir günde farkındalık oluşturmak olmaz ve anlamsız bir tırmanış olurdu. Cumhuriyetimizin 97’nci yılında anlamlı olur ve bütünlük kazanır düşüncesiyle 29 Ekim’de tırmanış gerçekleştirmeyi uygun gördüm” dedi.