Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya 10 Temmuz Hukuk Günü münasebetiyle gündem dışı konuşma yaptı.

Osmancıklı hemşehrimiz AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, dün saat 14.00’da TBMM Genel Kurulunda gündem dışı konuşma yaptı. Konuşma TBMM TV (TRT 3) canlı yayınlandı.

10 Temmuz Hukuk Günü münasebetiyle TBMM Genel Kurulunda gündem dışı konuşan Kaya, ülkemizdeki en önemli hukuk sorunlarından bir tanesinin yargılamaların uzun sürmesi oluğunu belirterek “Ülkemizdeki en önemli hukuk sorunlarından bir tanesi de yargılamaların uzun sürmesidir. Bunun içinde Adalet Bakanlığı’mız önemli bir çalışma yapmış ve yargılama süresini, dava süresini hedef süre uygulamasıyla ön görmüş ve bu çalışma bu gün meyvelerini vermektedir.” dedi.

Milletvekili Kaya, TBMM Genel Kurulunda şöyle konuştu;

“Her ne kadar 10 Temmuz 1967 den bu tarafa kutlanmakta ise bu coğrafyada hukukun tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Bundan 4 bin yıl önce bu coğrafyada yaşayan Sümerler bizlere o günün dünyanın en eski bilinen hukuk metinleri olan Ur-Nammu kanunlarını miras bırakmışlardır.

Yine 3 bin 500 sene önce Mezopotamya da hüküm süren Babiller den Hammurabi kanunları günümüze gelmiştir. Yaşadığımız ve hüküm sürdüğümüz bu topraklarda 1071’den bu güne Anadolu’nun kapılarını aralamamızın üzerinden yaklaşık bin yıl geçmiştir. Bu topraklarda 1071’den bu güne Anadolu Selçukluları’nda, Osmanlı’da, Türkiye Cumhuriyeti’nde Türkler, Kürtler, Lazlar, Çerkezler, Zazalar, tüm ayrışmalara, tüm oyunlara rağmen birbirlerinin etkinlik kökenlerine, siyasi görüşlerine, Bu coğrafyada bu kadar çeşitliliği bir arada tutan ve yaşatan adaletten başkası değildir.

600 yıl boyunca gittiği her yere adalet ve hoşgörüyü götüren yine bu topraklarda kurulan Osmanlı Devleti’nden başkası değildir. Yakın tarihimizde özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren baktığımızda, Türkiye Cumhuriyeti de yargı,  yasama, yürütme erklerini birbirinden ayırmış ve yargıyı bağımsız tarafsız bir konumda konuşlandırmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti 2. Dünya Savaşı’nın hemen ardından hemen kabul edilen 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk kabul eden ülkelerden bir tanesidir. Yine aynı şekilde Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine öncelikle taraf olan Türkiye Cumhuriyeti 1990 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yargı yetkisini tanımıştır.

AK Partimizde hukuk alanında önemli icraatlar ve önemli reformlar yapmıştır. Bunlardan en önemlisi 12 Eylül 2010 tarihli referandumda vatandaşlarımıza Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı verilmesidir. O günden bu güne 7 yıl geçmiş ve bu 7 yıllık süre içerisinde vatandaşlarımız temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığına dair Anayasa Mahkemesine binlerce başvuru yapmışlar, ve bu başvurular Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeden ülkemizde sonuçlandırılmış, ülkemiz hakimleri ve hukukuyla çözülmüştür. Bu da önemli bir kazanımdır.

Yine bu süreçte Türk Ceza Kanunu, Ceza Unsur Mahkemeleri Kanunu, Borçlar Kanunu ve diğer kanunlarda sadeleştirilmiş, metinleri yenilenmiş, hukukun ihtiyaçlarına göre yeni düzenlemeler yapılmıştır.

Bunlarla beraber yargının ihtiyacı olan fiziki binalar lojistik destekler her yönü ile sağlanmış, Adalet Sarayları yapılmış, her yerde konforlu yargılanma sağlanmış, Yüksek Yargı Mahkemelerinin binaları yenilenmiş, nasip olursa gelecek yılda Yargıtay’ımızın binası yenilenerek konfor sağlanacaktır.

Hukuk bir sağlık gibidir. Kaybedildiğinde değeri anlaşılır. Önümüzdeki hafta 15 Temmuz’un 3. Yıl dönümü ve hukuku sureti haktan gözükerek, bu milletin, bu devletin evladı gözükerek ele geçiren hain fetö terör örgütünün hakimleri, savcıları, ülkemizdeki hukukun tarafsızlığına gölge düşürmüşler, adil yargılanmayı yanlış yönlendirmişler, sonrasında bu günde Avrupa’da ülkemiz aleyhine kampanya yürütmekteler ülkemizi karalamaktadırlar.   

Ülkemizdeki en önemli hukuk sorunlarından bir tanesi de yargılamaların uzun sürmesidir. Bunun içinde Adalet Bakanlığı’mız önemli bir çalışma yapmış ve yargılama süresini, dava süresini hedef süre uygulamasıyla ön görmüş ve bu çalışma bu gün meyvelerini vermektedir.

Buna ek olarak geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız yargı reform paketini yürürlüğe girmesiyle uzlaştırmacı, arabuluculuk ve diğer konularda yargı çözümlerini bu memlekete kazandıracaktır.

Son olarak İslam Coğrafyasında yaşanan birçok hukuksuzluğa dikkat çekmek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde “dünya 5’ten büyüktür” diyerek, 5 ülkenin dünyaya her türlü hukuksuzluğu ve adaletsizliği yapmasına karşı koymasıyla adaletsizliğe karşı çıkmasıyla yeni bir başlangıç olmuştur. Bu gün Filistin’de, Arakan’da, Marimar’da Mısır’da, Doğu Türkistan’da haksızlığa uğrayan bir sürü mazlum milletler bulunmaktadır. Bu gün hukuk günü münasebetiyle bu meclis çatısı altında bulunan tüm milletvekillerimize bu hukuksuzluklara karşı çıkmalarını her yerde, her platformda dile getirmelerini temenni ediyorum” dedi.