Osmancık’ta aralarında öğretmenlerinin de bulunduğu aynı liseden mezun öğrenciler, yaklaşık 40 yıl aradan sonra aynı okulda buluşarak hasret giderdiler.

Yaklaşık 40 yıl önce 77, 78, 79, 80 ve 81 yıllarında Osmancık Lisesi’nden mezun öğrenciler, sosyal medya üzerinden haberleşerek ortak bir tarihte mezun oldukları lisesinin bahçesinde buluşma kararı aldılar.

Mehmet Haykır, Mustafa Necati Çevik, Perihan Top Derindere, Nesrin Ünal Pehlivan, Sakin Karakaş, Bekir Yazıcı, Namık Çelebi, Abdullah Pehlivan, Behzat Nohutçu’nun tertip ettiği buluşma 4 aylık bir çalışmanın sonucunda gerçekleşti.

Her biri farklı mesleklerde olan çoğu emekliye ayrılan lise arkadaşları aynı sırayı paylaştıkları okulun bahçesinde 6 Temmuz 2019 Cumartesi günü buluşmayı başarırken, o dönemlerde lisede görev alan öğretmenlerden, Matematik Öğretmeni Yalçın Demirkurt Isparta’dan, Edebiyat Öğretmeni Eba Müslüm Karaca Yozgat’tan, Türkçe Öğretmeni Ayten Ürgül, Beden Eğitimi Öğretmeni Aydın Ülgül Bursa’dan, Sanat Tarihi Öğretmeni Zakir Savaş, İngilizce Öğretmeni Necla Erdemir, İsmet Durmuş, Fen Öğretmeni Nurettin Gökgöz, Din Kültürü Dersine giren dönemin Osmancık Müftüsü Tacettin Sevinç, Zeki Gürel, Din Kültürü Öğretmeni Nuri Ertürk, Yücel Boyacı, Hüsam Arslan, Muharrem Meral, Mustafa Eser, Hayati Ünvermiş, Hüseyin Yalçın, Nihal Yıldızhan Şener,  öğrencilerinin daveti üzerine 40. yıl buluşmasına katıldılar.

Lise bahçesinin girişine hazırlanan panolarda okul yıllarına ait fotoğraflar mezun öğrencileri karşılarken, bol bol hatıra fotoğraflarının çekinilerek, geçmişin yad edildiği 40. yıl buluşması Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Sakin Karakaş’ın sunuculuğunu yaptığı programda Tertip Komitesi adına konuşmayı Perihan Top Derindere yaptı. Derindere 40. yıl buluşmasına katılımlarından dolayı öğretmen ve öğrenci arkadaşlarına teşekkür etti.

Türkiye’nin farklı illerinden gelen öğretmen ve mezun öğrencilerin buluşmasında 80,79,78,77 dönem mezunları adına temsilciler birer konuşma yaptı.  80 yılı mezunları adına Kıdemli Albay Oktay Özbey, 79 mezunları adına Avukat Bekir Yazıcı, 78 mezunları adına Mühendis Erol Ayan, 77 mezunları adına ise emekli Öğretmen Mithat Karabilecen, öğretmenler adına ise Yücel Boyacı ve İngilizce Öğretmeni Necla Erdemir, birer konuşma yaparak dönemlerine ait öğretmen ve öğrenciler ile aralarında geçen anılarını anlattı. Anlatılan anılar tebessüme ve duygulu anlar yaşanmasına sahne oldu.

  1. yıl buluşmasında Osmancık Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Salih Tuncay da bir konuşma yaparak katılımcılara hoş geldiniz derken geniş katılımlı programda 40 yıl önce Osmancık Lisesi’nde görev yapan öğretmenlere günün anısına plaket ve çeşitli hediyeler taktim edildi.

Osmancık İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tokel’inde katılımda bulunduğu ve bu sene ilki yapılan buluşmanın devamının gelmesini için 81 yılı sonrası mezun olan öğrencilerin bu organizasyonun devamını getirmeleri temenni edilirken 40. yıl buluşması aile fotoğrafı çekimi ile son buldu.