Çorumun Osmancık ilçesinde Sağlık Lisesi stajyer öğrencileri ve vatandaşlar meme kanserine dikkat çekmek için pembe tişört giyerek ellerine aldıkları pankartlar ve sloganlarla yürüdüler.

Osmancık Belediye binası önünden başlayarak, Adliye Sarayı önünde son bulan “Meme Kanserine Karşı Farkındalık” yürüyüşünün organizasyonunu Osmancık İlçe Sağlık Müdürlüğü yaptı.

Yürüyüşe İlçe Sağlık Müdürü Dr. Melahat Kent Erdoğan, İlçe Milli Eğitim Mahmut Tökel, İlçe Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun, Pratisyen Hekim Dr. Rüveyda Kahveci ve kansere karşı duyarlılık gösteren vatandaşlar katıldılar.

Yakalarına kansere karşı erken teşhise ve meme kanserine karşı vurgu yapan kurdele takarak pembe tişört giyen katılımcılar yaklaşık 2 kilometre boyunca ellerinde pankartlarla yürüdüler.

Yürüyüş sonrası Osmancık Adliye Sarayı önünde açıklama yaparak erken teşhise dikkat çeken Pratisyen Hekim Dr. Rüveyda Kahveci, “Değerli katılımcılar, Meme Kanseri erken dönemde tespit edildiğinde tedavide yüzde 90 oranında başarı sağlanan bir kanser türüdür. Belli bir yaştan sonra her genç kadının kendi muayenesini yapmayı öğrenmesi gerekir. Her yıl veya en az 2 yılda bir mamografi tarama testini mutlaka yaptırmamız gerekiyor. Bu da yine başarı oranı yüzde 98’lere ulaşan bir testimizdir. Her zaman olduğu gibi kanserden korkmayın geç kalmaktan korkun diyorum” seklinde konuştu.

Erken teşhiste her zaman vatandaşın yanında olduklarının ve yardımcı olacaklarının altını çizen İlçe Sağlık Müdürü Dr. Melahat Kent Erdoğan,  “Sağlık Bakanlığımızın yapmış olduğu bu proje bizlere bazı olanaklar sunuyor.  Meme ve rahim ağzı kanseri erken teşhisinde İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak bize sunulan olanakları vatandaşımız lehine yerine getiriyoruz. Mamografi yaptırmak isteyen vatandaşlarımız varsa, isimlerinizi bize yazdırıyorsunuz.  İl merkezimizden araç geliyor sizleri alıyor ve Sağlıklı Hayat Merkezi Ketem Birimi’ne götürüyor, taramalar yapılıyor. Sizlerin taraması, testleri yapıldıktan sonra aynı araç sizleri alıyor ve hiçbir ücret alınmadan evinize kadar getiriyor. Her zaman söylediğimiz gibi, kanser öldürmez, geç kalındığı zaman öldürür. Katılımlarınızdan dolayı tüm daire amirlerimize ve sizlere çok teşekkür ederim” dedi.

Bilgilendirme konuşmaları sonrası, düzenlenen sahneye kurulan ekrandan katılım sağlayan vatandaşlara, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan kanserde erken teşhise dikkat çeken videolar izletildi.