Çorum-Osmancık karayolu Gölyazı – Çorum arasında kalan bölünmüş yolda yapım çalışmaları tamamlanarak Kasım ayının ilk haftasında açılması planlanıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılında ihalesi gerçekleştirilen ancak arazi sahipleri tarafından kamulaştırma bedellerine yapılan itirazlar nedeniyle yapımına 2017 yılında başlanan yol için daha sonra Kamu İhale Kurumu aldığı kararla itirazları reddedip 58 milyon 730 bin 650 TL bedelle sözleşme imzalayarak yüklenici firmaya yer teslimini yapmıştı.

Çorum-Osmancık arasındaki mesafeyi yaklaşık 50 kilometreye düşürecek olan yol, Çorum-Gölyazı, Laçin- Osmancık şeklinde iki etaptan oluşuyor. Sarmaşa bölgesinin de içinde yer aldığı Çorum-Gölyazı arası bölünmüş yolda çalışmalar bitim aşamasına gelirken, ekipler yürüttükleri hummalı bir çalışmaların bitim aşamasına getirmelerinin mutluluğunu yaşıyorlar.

Gölyazı – Çorum girişine kadar olan ve ulaşımda trafiği önemli oranda rahatlatacak olan 13 kilometrelik kısmın 10 kilometrelik mesafesine ağırlık veren yüklenici firma tarafından Kasım ayının ilk haftası içinde satıh kaplamasının tamamlanarak ulaşıma açılacağı bilgilerine ulaşıldı. Bölgede arazi yapısından kaynaklı taş dolgu ile zemin iyileştirmeye ağırlık verilerek yolun yapımı yüklenici firma ekiplerinin gece gündüz demeden çalışmaları sonucu trafiğe açılmaya hazır hale geldi.

Yol inşaatı üzerinde yaklaşık bin 200 metre uzunluğunda, 10 metre yüksekliğinde taş duvar örülmek suretiyle dere yatağı değiştirilerek derivasyon çalışması yapılmış ve yolun heyelana neden olabilecek kısımlarında sanat yapısı olarak adlandırılan toplam 4 Km uzunluğunda, 4 metre kalınlığında, 11 metre yüksekliğinde çift drenajlı taş duvar örülerek tamamlanmıştı.

Çorum’un Kızılırmak Havzası bölgesinde yer alan toplam 74.191 nüfusu ile 5 ilçeyi, 145 köyü ile birlikte il merkezine bağlayan ve bu zamana kadar sürekli sıkıntılı ulaşım sağlayan yol üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, Sarmaşa-Gölyazı arasında kalan ve keskin virajların yer aldığı 11 km’lik yol üzerindeki yoğun olan trafiği olduğundan fazla yavaşlatan Osmaniye kesimini tamamen devre dışı bırakacak Çorum Osmancık yolunun Gölyazı-Çorum girişi bölümünde kalan kesimde 1 alt geçitli köprü, 24 menfez, bölgede bulunan köylere bağlantı sağlayacak olan 5 kavşak bulunuyor.
Hummalı bir şekilde çalışmaları yürütülen Çorum-Osmancık yolu, 13 Km’lik kısmın 10 Km’lik Gölyazı- Çorum girişi kısmında yol çizgileri ve işaretleme çalışmaları ile uyarı levhaları dikilerek çalışmaların tamamlanması sonucunda yol, 2 metre genişliğinde refüj ve kenar boşluğu dahil toplam genişliği yaklaşık olarak 32 metre, geliş gidiş olmak üzere ikişer şeritten oluşan yolun 1 şerit genişliği 12 metre olarak kasım ayının ilk haftasında ulaşıma açılması ile bölge halkına hizmet verecek.