Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. Kuruluş Yıldönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Kargı’da kutlama programı düzenlendi.

İlçe stadyumunda gerçekleştirilen kutlama programına Çorum Vali Yardımcısı ve Kargı Kaymakam vekili Recep Yüksel, Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen, Cumhuriyet BaşSavcısı Kemal Yağbasan, Kargı Hakimi Ömer Bozkurt, İlçe Emniyet Amiri Başkomiser Mustafa Topal, İlçe Jandarma Komutanı J.Teğ. Sedat Özmen, Ak Parti İlçe Başkanı Sacit Özdemir, Müftü V. Fatih Kocagöl, Orman İşletme Müdürü Mustafa Bayraktar, Kargı Ahmet Hamdi Akpınar İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Muhammet Kadir Demir,  İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burak Coşkun, Milli Eğitim Müdür V. Mücahit Açıkbaş, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Murat Çelik, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Hasan Danacı, Hastane Müdürü Hüsnü Kılpelit, kuurm müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunmasının ardından Çorum Vali Yardımcısı ve Kargı Kaymakam vekili Recep Yüksel ve Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı. 

Kutlama programında bir konuşma yapan Çorum Vali Yardımcısı ve Kargı Kaymakam vekili Recep Yüksel sözlerine, ‘’Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, hayatını kaybetmiş olan gazilerimizi ve şehitlerimizi minnetle şükranla anıyorum’’ diyerek başladı. Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü. ‘’Cumhuriyetimiz 95. Yılında dünyanın 17. Büyük ekonomisi. 81 milyon çoğu genç, bilimden, anadolunun şanlı tarihinden enerji alan insanlarımızla, yüce Atatürk’ün en büyük eserim dediği cumhuriyetimizi ve onun bütün değerlerini, Yurtta sulh cihanda sulh anlayışı ve ilkesiyle ayakta tutmaya devam ediyoruz ve tutmaya devam edeceğiz. Küçük bir şey ve azımsanacak bir şey değil bu. 95 yıl önce ulu önderimiz ve arkadaşlarının kurduğu cumhuriyet 13 milyon nüfusuyla kibriti, toplu iğneyi nasıl yaparız, nerden tedarik ederiz, yoksulluğu ve muhtaçlığıyla bugün dünyanın 17. ülke haline geldik. 2023, 2050 vizyonları dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedef gösteriyor bize. Peki bunu yapabilirmiyiz? Yapabiliriz, yaptık, yapacağız. İşte bu heyecanla cumhuriyetimiz nice yıllar, sonsuza kadar bizlerle, bizim bırakacağımız mirası feyz alarak gençlerimizle sonsuza dek yaşasın. Hepinizin bayramı kutlu olsun’’ dedi. 

Daha sonra öğrenciler tarafından sergilenen halk oyunları, gösteriler ile şiir dinletileri izleyenlere sunuldu.

Programın sonunda, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Çorum Vali Yardımcısı ve Kargı Kaymakam vekili Recep Yüksel, Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen ve Cumhuriyet BaşSavcısı Kemal Yağbasan tarafından verildi.

Kutlama programı tören geçişinin ardından son buldu.