Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) 3. Olağan Genel Kurulu ve 8. Başkanlar Konseyi Toplantısı, 28-30 Haziran 2019 tarihlerinde Bayburt’ta yapıldı.

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğindeki toplantıya Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Başkan Yardımcısı Bülent Özkaleli, Yönetim Kurulu Üyeleri Bilal Çevrim ve Recep Mebet de delege olarak katıldı.

Amasya, Artvin, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Trabzon ve Bayburt’tan çok sayıda basın mensubunun yer aldığı toplantıda mesleki problemler ve çözüm önerileri de konuşuldu.

ERDOĞAN ERİŞEN GÜVEN TAZELEDİ

Bayburt Üniversitesi Baberti Külliyesi’nde gerçekleşen genel kurulda, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen yeniden KGF Genel Başkanlığı’na seçildi.

Tek listenin yer aldığı genel kurulda, Cengiz Demirel, Cihan Okur, Halil Ayyıldız, İhsan Uluözlü, Metin Kaya, Mustafa Balcı, Mustafa Bayrak, Sezai Köprülü, Yaşar Yıldız ve Zeki Alkan yönetim kuruluna girdiler.

Denetleme Kurulu Durmuş Karaağaç, Mustafa Emen ve Tolga Gül’den oluşurken Onur Kurulu’nda Bekir Bayram, Güngör Yavuzaraslan ve Şevket Erzen; Yüksek İstişare Kurulu’nda ise Hüsnü Acar, Muhammet Kaçar, Murat Okutmuş, Orhan Sevinç ve Yusuf Turgut yer aldı.

Konfederasyon delegeleri Bekir Bayram, Cengiz Demirel, Cihan Okur, Durmuş Karaağaç, Ersen Küçük, Güngör Yavuzarslan, İhsan Uluözlü, Metin Kaya, Mustafa Balcı, Mustafa Bayrak, Mustafa Emen, Sezai Köprülü, Şevket Erzen, Yaşar Yıldız, Zeki Alkan, Erdoğan Erişen, Ergun Ata ve Murat Taşkın’dan oluştu.

Bayburt Üniversitesi Konuk Evi Salonu’ndaki genel kurulda kürsüye gelen Erdoğan Erişen, yeni yönetimde görev alan isimleri tebrik ederek misafirperverliklerinden dolayı Bayburt Gazeteciler Cemiyeti’ne teşekkür etti.

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız ise organizasyona katkılarından dolayı Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun ile yerel basın mensuplarına şükranlarını ifade etti.

ERZEN: ‘YEREL MEDYA ÇÖZÜM BEKLİYOR’

KGF 3. Olağan Genel Kurulu’nda kürsüye davet edilen Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi ve Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan icra-iflas ilanları ile ilgili düzenlemenin hayata geçmesi halinde yerel gazetelerin yarıya yakınının kapanma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

BİK Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri olarak konuyla ilgili gerçekleştirdikleri girişimlerden bahseden Şevket Erzen, “Söz konusu düzenlemeden geri adım atılmazsa, topluma fitne tohumları ekmek isteyen güçler yerel medyayı ele geçirebilirler” uyarısında bulundu.

Yeni basın kartları ile ilgili süreci de anlatan Erzen, KGF eski Genel Başkanı Turgut Özdemir ve Bayburtlu Gazeteci Abdulkadir Nişancı’yı rahmetle anarak organizasyona ev sahipliği yapan Bayburt Gazeteciler Cemiyeti’ne teşekkür etti.

KGF’nin yeni yönetimini tebrik eden Recep Mebet ise basın camiasında yaşanan değişim ve dönüşüme işaret ederek yeni medya alanındaki uyum eğitimlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti.

Eski Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce organize edilen ‘Anadolu Basını Özendirme Yarışması’nın Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nca sürdürülmesini isteyen Mebet, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na gelir sağlayacak dijital haber platformu önerisini yineledi.

KARADENİZ BASININDAN PROTOKOL ZİYARETLERİ

Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) 3. Olağan Genel Kurulu ve 8. Başkanlar Konseyi Toplantısı’na katılan basın mensupları Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve Bayburt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hanefi Bayraktar’ı makamlarında ziyaret ettiler.

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti’ni de ziyaret eden Karadeniz basını temsilcileri, Valilik ve Belediye tarafından verilen yemeklere de katıldılar.

ŞEHİT GAZETECİYE DUA

Karadeniz gazetecileri, geçtiğimiz aylarda vazife sırasında geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitiren Anadolu Ajansı Muhabiri Abdulkadir Nişancı’nın Söğütlü Köyü’ndeki kabrini ziyaret edip dua ettiler.

Abdulkadir Nişancı’nın babası, ağabeyi ve kardeşinin de hazır bulunduğu ziyarette duygusal anlar yaşayan basın mensupları, merhum meslektaşlarını rahmetle yâd ettiler.

MİSAFİR GAZETECİLERE BAYBURT TURU

Bayburt’ta düzenlenen toplantıya katılan Karadeniz basını temsilcileri, şehrin tarihi ve turistik mekanlarını gezdiler.

Beşpınar Köyü’ndeki Kenan Yavuz Kültür Evi’ni ziyaret eden basın mensupları, KOSGEB Müdürü Mete Emir’in rehberliğinde etnografik eserleri incelediler.

Bayburt’un yetiştirdiği önemli taş ustalarından Ömer Kırmızı ile tanışma fırsatı bulan basın mensupları, Bosna Hersek’teki tarihi Mostar Köprüsü’nü restore eden sanatkârı hayranlıkla dinlediler.

Yılda ortalama 80 bin ziyaretçi ağırlayan Demirözü Baraj Gölü’nde tekne gezisine çıkan misafir heyet, İlçe Belediye Başkanı Arslan Gürer’in ev sahipliğinde düzenlenen yemeğe katıldı. Kaymakam Ömer Coşkun’un da katıldığı yemeğin ardından şehir merkezine geçen heyet Bayburt Kalesi’nden şehri seyretti.

Programın son gününde Aydıntepe ilçesindeki tarihi Yeraltı Şehri’ni gezen gazeteciler, yapılan ikramların ardından memleketlerine döndüler. (Haber Merkezi)

Bayburt-Çorum dostluğu

Çorum ile Bayburt arasındaki tarihi dostluk, Karadeniz basınını buluşturan organizasyonda bir kez daha perçinlendi.

Bayburt’ta düzenlenen Karadeniz Gazeteciler Federasyonu 3. Olağan Genel Kurulu ve 8. Başkanlar Konseyi Toplantısı’na katılan Çorumlu delegeler, iki şehir arasındaki köklü dostluk bağlarını pekiştirdiler.

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız’ın ev sahipliğinde şehri gezen Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Başkan Yardımcısı Bülent Özkaleli, Yönetim Kurulu Üyeleri Bilal Çevrim ve Recep Mebet, protokol mensuplarıyla da bir araya geldiler.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci’nin misafiri olan Çorum heyeti, kardeş şehirler arasındaki tarihi ilişkileri anlattılar.

Çorum Saat Kulesi’ne benzerliği ile dikkat çeken Bayburt Saat Kulesi’nin hikayesini anlatan Başkan Hükmü Pekmezci, Osmanlı-Rus Harbi sırasında Çorum’a gidip geri dönen Bayburtlu muhacirlerin, çok beğendikleri Saat Kulesi’nin bir benzerini memleketlerine yaptıklarını söyledi.

Saati Almanya’dan getirtilen kulenin restorasyonu için kolları sıvadıklarını belirten Pekmezci, basın mensupları aracılığıyla Çorum’daki hemşehrilerine selamlarını iletti.

Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeliği’nden Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevine geçen Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek ise yeni kampüsü tanıtarak akademik faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Karadeniz basınını ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Halil İbrahim Şimşek, 2008 yılında kurulan Bayburt Üniversitesi’nin 8 fakülte, 3 meslek yüksek okulu, 1 yüksek okul, onlarca araştırma merkezi, 12 bin 500 öğrenci, 400’ün üzerinde akademik ve idari personelle yaklaşık 180 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu söyledi.

Yükseköğretim hayali kuran Çorumlu öğrencileri Bayburt’a davet eden Prof. Dr. Şimşek, “Şehrimizin ve üniversitemizin kapıları Çorumlu hemşehrilerimize sonuna kadar açık” diye konuştu.

Çorum’da binlerce Bayburtlu’nun yaşadığını hatırlatan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen ise misafirperverliklerinden dolayı Bayburt protokolüne teşekkür ederek, “Başarılı organizasyon ve evsahipliğinden dolayı Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız ile emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

(C. Haber Merkezi)