Osmancık’ta Gaziler Günü’nün 97. Yılı kalabalık katılım ile kutlandı.

Gerçekleşen programda; Osmancık Kaymakamı Hakan Alkan, Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, Askerlik Şubesi Başkanı Murat Demir, Jandarma Komutan Vekili İrfan Sarıkaya, Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Adem Dağcı, Uğur Uluçay ve Bayram Çıplak, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Sarı, İlçe Müftüsü Eyyup Aydın, İYİ Parti İlçe Başkanı Mustafa Sefer Boyacı, BB Parti İlçe Başkanı Burak Gökçe, CHP İlçe Başkanı Sadık Eker, MHP İlçe Başkanı Satılmış Karatağ, AK Parti İlçe Başkan Vekili Halit Genç, oda başkanları, daire amir ve müdürleri, gaziler, askerler  ve vatandaşlar hazır bulundu.

Osmancık Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen program Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Osmancık Şehit Aileleri ve Gaziler Derneğinin çelenk konulması ile başladı. Devamında bir dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Uzman Çavuş Muhammed Yelboğa yaptı.

Yelboğa konuşmasında şu sözlere yer verdi. “Sakarya Meydan Muharebesi ne kazanılması Namık takip Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesinin 97. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

Bugün; Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra, Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varoluşu mücadelesi sonucunda alınan gazilik unvanı ile onurlandırdınız gündür.

Gaziler günü, camlarını bu aziz Ulus’a adayan tüm gazilere kutlu olsun. Bizi bu mutlu günde onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız.

Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliği ne ve ulusal değerlerine saldırılara karşı her zaman kanımıza akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.

Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onun almıştır.

Gaziliğin devlet ve millet nezdinde ki en büyük önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Eylül 1921’de TBMM tarafından gazilik unvanı tercih edilmesi üzerine söylediği şu ifadeler de yer almaktadır.

‘Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanınız ile kazanılan büyük zaferin millet tarafından takvimini delalet eden bu unvan ve rütbe ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım. Milli bağımsızlığımızı, vatanı milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir.

Vatanımızın kuruluşunda düşman ile amansız mücadele eden malul veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın bir ifadesidir’