Çorum’un tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Osmancık ilçesi keşfedilmemiş güzellikleriyle doğa sporcularının ilgisini çekiyor.

Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği (KAD) üyeleri tarafından Baldıran Köyünde doğa harikası bir kanyonun keşfedilmesi ilçenin doğa turizmindeki potansiyelini bir kez daha gün yüzüne çıkardı.

Keşfedilmemiş doğal güzellikleri turizme kazandırmak amacıyla kurulan İstanbul merkezli Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği (KAD) ilçeye 29 kilometre uzaklıktaki Baldıran Köyünde bulunan Kalinse Kanyonunun keşif ve rota 3 yıl önce işaretlemesini yapmıştı.

Osmancık Fotoğraf Sinema Amatörleri ve Kültür Sanat Turizm Araştırma Derneği Başkanı İsmail Kabakdere’nin daveti üzerine Kalinse Kanyonu geçişi için tekrar Osmancık’a gelen ekip, şehir içindeki gezilmeye ve görülmeye değer yerleri gezmelerinin ardından, kamp ve kanyon geçişinde kullanılacak olan ihtiyaç maddelerini alarak kanyon girişinin bulunduğu Baldıran Köyüne yola çıktılar.

Kamp kurulacak alanın belirlenmesinin ardından Doğanın içinde muhteşem manzaralı yaklaşık 1300 rakımlı Baldıran Köyünün tepelerinden Kanyonu ve Kızılırmak manzarasını izlediler ve kamp alanına geçtiler.

Kamp alanında konaklamasını tamamlayan ekip hazırlıklarını tamamlayarak kanyon girişini yaptılar. Kanyon girişi öncesi, kanyon içine giriş yapacak ekibe kısa hatırlatmaların ardından Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği Başkanı Meral Kuvan yaptığı açıklamada, “yaklaşık 3 yıl önce derneğimiz tarafından keşif ve rotalaması yapılan  Baldıran- Kalinse Kanyonu çok farklı güzellikleri içinde barındıran bir kanyon. Ekibimiz arasında Fransız kanyoncu misafirimizde var, o da bizimle birlikte kanyon geçişini yapacak. Güzel bir geçiş olmasını diliyorum. Farklı farklı kanyonları görmek, değerlendirmek ve sınıflandırmak derneğimizin misyonlarından biridir. Kalinse kanyonu baca türü tabir edebileceğimiz bir kanyon. Her şeyden önce bölge çok güzel. Bölge hakikaten kamp alanları ve bölge güzellikleri ile müthiş bir doğaya sahip. Bölgede yaşayanları çok şanslı görüyorum, arada bir bizde gelip bu şansı yakalamaya çalışıyoruz” dedi.

Bugüne kadar içinden hiç geçilmemiş olan bu doğa harikası, bölge halkının bile daha önce hiç görmediği doğal güzelliğe sahip Kalinse Kanyonu ve Şelalesinin, alternatif doğa sporlarına ve doğa turizmine kazandırmak amacıyla keşif ve rota işaretlemesini yapılmasının ardından tam donanımlı olarak üçüncü kez geçişlerini gerçekleştirmiş oldular. Kanyon girişini yapan ekip ikinci geceyi kanyon içerisinde açık hava kampı yaparak geçirdiler.

Kanyon içinden geçişte fotoğraflama ve video çekimlerini yapan KAD ekibi Doğa sporcuları Osmancık ilçesinin doğa turizmine kazandırılmayı bekleyen güzelliklere sahip olduğunu belirterek bu alanda çalışma yapılmasını istediklerini dile getirdiler.

Kanyon çıkışında da ayrıca geçişi değerlendiren ‘Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği Başkanı Meral Kuvan, “Kalinse Kanyonuna dün sabah 13 kişilik bir ekip ile girişi yaptık ve gece kanyon içinde yaptığımız açık hava kampından sonra yaklaşık 24 saati aşkın bir süre sonra çıkışa geldik. Ekibimiz daha önce rota işaretlemesi yapmak ve keşif amaçlı 2 defa geçmişti, ben ise ilk defa geçiş yaptım. Hakikaten çok güzel bir kanyon. Benim şimdiye kadar geçtiğim eğitim ve eğlence kanyonlarının birleştirilmiş hali gibi. Şahsen benim çok hoşuma gitti. Ben çok beğendim, tüm kanyon sporcularına burayı tavsiye ederim. Kanyon hem sulu iken, hem de su az iken geçmelerini, ciddi bir eğitim aktivitesi olarak yapmalarını tavsiye edeceğim. Burası bölge için de kanyon turizmi açısından ciddi bir yatırım alanı olabilir, cazibe merkezi haline getirilebilir. Doğası çok hoş bir bölge, bildiğim Karadeniz iklimi içinde farklı bir iklime sahip olduğunu fark ettim. Açıkçası ben bu duruma çok şaşırdım. Kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir bölge, ben senede iki kere eğitim amaçlı gelip kanyon içinden geçmeyi planlıyorum” dedi.

Kalinse Kanyonu geçişi için KAD ekibinin davetlisi olarak gelen Fransız Kanyoncu Tony Hernandez “Bu kanyonu geçmek üzere Türk Kanyon Derneği KAD tarafından davet edildim. Bu kanyonu ilk defa geçecektim. İpe girme, boltlama, ipi bağlama gibi bildiğim bilgileri yeniden hatırladım. Benim için çok ilginçti, bu geçişte birçok şey öğrendim. Kanyon içerisinde her şeyi yeniden yapmak gerekti çünkü bazı boltlar yerinden çıkmıştı. Su biraz azdı ama her şey çok güzeldi. KAD’a tekrar bana yaptıkları bu nazik davet için teşekkür ediyorum. Bir gün Fransa’ya geldiklerinde misafirim olmalarını bilmelerini isterim. Çok teşekkürler” dedi.

Kanyon çıkışında ekibe 3 günlük misafirlikleri süresince yardımcı olan Osmancık Dernekler Federasyonu Baldıran Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ercan Koşar, Osmancık Fotoğraf Sinema Amatörleri ve Kültür Sanat Turizm Araştırma Derneği Başkanı İsmail Kabakdere ve bölge halkı bir hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra misafir olan ekibi yolcu ettiler.