Son zamanlarda ayyuka çıkan şiddet olayının bu defa müsebbibi Çorum polisi.

Ülke gündemini meşgul eden ve her gün haber bültenlerinde yer alan taciz ve şiddet görüntülerine bu defa Çorum – Mecitözü ilçesinden polislerin şiddeti damga vurdu.

Bankamatikten işlem yapan %84 görme özürlü Zafer İlhan isimli vatandaşı sözle taciz eden sivil polis memuru Mesut Mustafa Seyhan, bankamatikteki işlemini bitiren özürlü vatandaşın yolunu kesti. Olay yerine 1 sivil olmak üzere 2 polis memuru ve bir bekçi çağıran M. Mustafa Seyhan, polisler olay yerine gelmeden yakasından tuttuğu %84 görme özürlü Zafer İlhan isimli vatandaşı yere fırlattı. Yere düşen özürlü vatandaşın üzerine oturan M. Mustafa Seyhan isim polis memuru özürlü vatandaşın kollarını bükerek etkisiz hale getirirken, olay yerine gelen 1 resmi ve 1 sivil polis vatandaşın ayaklarını tutarak yol ortasında darp etmeye başladı. Başlarında ise gece bekçisi bekledi. 3 polisin etkisiz hale getirdiği %84 görme özürlü Zafer ilhan yerlerde sürüklenirken suratına yumruklarda inmeye başladı. Yerdeki özürlü vatandaşa diz darbeleri ise karın boşluğuna ve kasıklarına inmeye devam etti. Suratına ve vücuduna polisler tarafından hunharca indirilen darbeler sonrasında hastaneye götürülmesi gereken özürlü vatandaş ters kelepçelenerek karakola götürüldü. olay polis memurlarından birisi olan M. Mustafa Seyhan hakkında idari işlem başlatılırken hukuki boyutunun önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.

”Abi beni karakolda da dövdüler”

Zafer İlhan yaşadıklarını şöyle anlattı; ” Abi bana, bankamatikte işlem yaparken yanımdan geçen M. Mustafa Seyhan isimli polis memuru hakaret etti. Lan vatan haini şikayet etmekle eline ne geçti. 10-15 gün önce bir Alevinin kafasını kırdım şimdide senin kafanı kıracağım dedi. Bende kendisine işine git hemşerim dedim. Bana kimliğimi vermemi söyledi. Bende siz henüz görevli değilsiniz, çağırın görevli memurlara vereyim kimliğimi dedim. Olay yerine polisler gelmeden yakamdan tutarak yere fırlattı. Yere düştüğümde üzerime çöktü. Gelen polislerin bana yardım edeceğini umuyordum meğer gelenlerde bana zor kullanmaya başladılar. Birileri ayaklarımı tutarken iki sivil polis ise rast gele darp etmeye ve küfürler savurmaya devam ettiler. Olay yerinden kaldırdılar beni ve karakola götürürken de anama bacıma küfür ettiler. Hem küfür ediyorlar ve bir yandan da rast gele kafama ve sırtıma vurmayı sürdürüyorlardı. M. Mustafa Seyhan isimli polis elindeki kelepçe ile suratıma  defalarca vurdu.  Zaten görmeyen gözümle sadece ben size ne yaptım dedim. Onlarda, bizi şikayet etmeyecektin dediler. Canım çok yanıyordu, burnum kırılmıştı aldığım darbelerden sonra. Beni Mecitözü İlçe Devlet Hastanesine götürdüler. Ama beni hastaneye yine beni dövenler götürdü. Doktorlarla benden çok onlar konuştu. Ve gereken tedavi almamı ve doktorların rapor vermesini engellemeye çalıştılar”dedi.

Zafer İlhan, konuşmasını şöyle sürdürdü; ” bana vatan haini diye hitap edince dayanamadım, kendisine benim sülalemde vatan haini çıkmadı ve de çıkmaz. Bizler vatanına bayrağına saygılı insanlarız dedim. Bu konudan dolayı kendisini ilçe kaymakamlığına şikayet etmiştim. Polisler, şikayet edemezsin biz buranın hem hakimi hem de kaymakamıyız demişlerdi. Benim %84 görme özürlü olmam polislerden dayak yememi mi gerektiriyor. Anlayamadım. Oysa polislerin vatandaşa yardımcı olduğunu sanıyordum”dedi.

İdari işlem başlatıldı

Öte yandan konu hakkında bilgi almak istediğimiz Çorum Emniyet Müdürlüğü ise , polis memuru M. Mustafa Seyhan hakkında idari işlem başlattıklarını bildirdi.

   

Haber- Röportaj- Fotoğraf:

Cuma Şahin/Çorum