18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi´nin 104.yılı dolayısıyla Osmancık´ta anma törenleri düzenlendi.

Osmancık´taki ilk tören, Osmancık Kaymakamı Hakan Alkan, Osmancık Askerlik Şubesi Başkanı Personel Teğmen Murat Demir, Osmancık Belediye Başkan Vekili İsmail Gömeç, gaziler, daire amir ve müdürleri, kamu kurum ve kuruluşların başkanları ile okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katılımıyla Hükümet Konağı Atatürk Anıtı Önünde saat 10.00´da gerçekleştirildi. İlçe Kaymakamı Hakan Alkan´ın anıta çelenk koymasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Personel Teğmen Murat Demir yaptı. Demir burada yaptığı konuşmada Türk milletinin her döneminde vatan sevgisinin her tür sevginin önünde ve üzerinde tuttuğu belirtilerek;

“Türk Milleti tarihin her döneminde vatan sevgisini her tür sevginin önünde ve üzerinde tutmuş bu uğurda seve seve canlarını feda eden kahramanlar en yüksek makam olarak kabul edilen şehitlik mertebesine ulaşmışlardır.

Biz bu gün burada bir daha dönmemek üzere gidenlerin, tarihin yazdığı en gerçek en şerefli kahramanları yâd etmek üzere Çanakkale şehitlerini hatırlamak üzere huzurunuzda toplanmış bulunuyoruz.

Birinci dünya savaşını galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul u almak isteyen düşman kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. On binlerce askerimizin şehit olduğu bu savaşlarda, düşman donanmaları çok ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Böylece Çanakkale deniz savaşı 18 Mart 1915 tarihinde düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle Türk topçusu karşısında ağır kayıplar vermesiyle sonuçlanmıştır.

Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceğini anlayan düşman kuvvetleri, yanlarına sömürge ülkeler ait askerleri de alarak 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamıştır. Böylesine bir günde cephanesi oldukça azalan askerlerine karşı 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin hafızasından silinmeyecek olan “ Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir. “Sözlerini söylemiştir. Böylece uzun süren mücadeleler sonrasında bugün Anadolu topraklarında bağımsız olarak yaşamamızı sağlayacak olan büyük bir zafer kazanılmış ve düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitmek zorunda kalmıştır.

Türk ordusunun Çanakkale´ de vermiş olduğu bu büyük mücadele; sadece dünya tarihi üzerinde oluşturduğu büyük etkiyle değil, Türk savaş sanatının uygulanış tarzı ve başta büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlı mücadelede ön plana çıkardığı kahramanlarımız, askeri dehalar, Türk askerinin doğasında bulunan insanı değerlerin savaş sahasında tezahürü cihetiyle de dünya savaş tarihinde örneği bulunmayan müstesna bir olaydır. Çanakkale zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir. Türk milletinin bu zaferi, arkasından gelecek milli mücadelelinin çok önemli bir temel taşını oluşturacaktır.

Çanakkale Zaferi ile birlikte şehitler günü olarak ta kutladığımız bu anlamlı zafer gününde kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.

Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir.

Bu duygularla Çanakkale´yi geçilmez kılan bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden başta ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; vatanı uğruna seve seve canlarını Kurtuluş Savaşında, Kore´de Kıbrıs´ta ve terörle mücadele esnasında Kuzey Irak´ta, Suriye´de, Şemdinli´de, Hakkari´de ve kutsal vatan toprağının bir çok noktasında şehadet mertebesine ulaşarak hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi milletçe bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularımızla anıyoruz. Ruhları şad olsun. ”diye konuştu.

Hükümet Konağı önünde başlayan etkinlikler Şehitlik ziyareti ile devam etti. Osmancık Asri Mezarlığı´nda şehitlerin mezarları ziyaret edilerek, dualar okundu.

Osmancık Belediye Kültür Merkezinde devam eden etkinliklerde öğrenciler tarafından şiirler okunurken sinevizyon gösterisinin ardından Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Ortaokulu öğrencileri tarafından Çanakkale Oratoryosu sunuldu.