19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi büyük bir coşkuyla Osmancık’ta da kutlandı.

Milli Mücadele’nin ve 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 100. yılında Atatürk anıtına çelenk bırakılması ile başlayan etkinlikler bayram kutlamaları ile devam etti.

Milli Mücadelenin ve 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 100. yılı törenlerinde Osmancık Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından Hükümet Konağı Bahçesinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunumu ve saygı duruşu ile başlayan program İstiklal Marşı ile devam etti. Günün anlam ve önemine binaen İlçe Spor Müdürü Abdullah Küçükgöz yaptığı konuşmada; “Bugün, Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’dan elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 100. yıldönümü. O gün Samsun’un vatanperver insanlarını selamlayan Atatürk’ün taşıdığı duygularla, sizleri selamlıyorum.

19 Mayıs Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır. 19 Mayıs, sadece Türk Milli Kuruluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır.

19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir”.

Hükümet Konağı önünde Çelenk sunumunun ardından, Osmancık Askerlik Şubesi önünden gençlik yürüyüşü ile başlayan programa, İlçe Kaymakamı Hakan Alkan, Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Garnizon Komutan vekili Asteğmen Mücahit Yıldırım, İlçe Jandarma Komutan Vekili Tevfik Kara, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Abdullah Küçükgöz, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, daire müdürleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.
Kalabalık bir katılımla gerçekleşen gençlik yürüyüşü Garnizon Komutanlığı önünden başlayarak tarihi Koyunbaba Köprüsü zirvesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylenmesi sonrası devam eden yürüyüş Belediye binası önünde son buldu.