Osmancık ilçesine bağlı Baldıran Köyü Derneği ve muhtarlığı tarafından organize edilen yağmur duası için çok sayıda vatandaş Kalinse Mahallesi meydanına akın etti.

Hafta sonu sabah saatlerinde başlayan etkinlik hazırlıklarında kurbanlar kesilerek kazanlar dolusu yemekler hazırlandı.

Baldıran Köyü Kalinse Mahallesi meydanında düzenlenen Yağmur Duası etkinliğine İstanbul’da ikamet eden Baldıranlı’lar, Baldıran Derneği tarafından temin edilen 1 otobüsle bir günlüğüne de olsa köylerine gelerek yakınlarıyla hasretlik giderdiler.

Düzenlenen etkinliğe Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör’ün yanı sıra çevre köy muhtarları, sivil toplum kuruluşu başkanları, çevre ilçeler ve köylerden çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte Turan Sekili Hoca, kıldırdığı öğle namazı sonrası yağmur duasında bulundu. Kılınan öğle namazı ve yapılan duaların ardından gelen misafirlere yapılan yemekler ikram edildi.

Bölgede yapılan yılın ilk yağmur duasında, çocuklar doğa ile baş başa doyasıya eğlenirken, anneler yemekler hazırladı, babalar ise semaverleri yakarak çay demlediler.

Baldıran köyü derneği ve muhtarlığı tarafından düzenlenen etkinlikle ilgili açıklama yapan Baldıran Köyü Derneği Başkanı Ercan Koşar “Bugün köyümüzde her yıl geleneksel olarak yaptığımız, yağmur duasının tekrarını yaptık. Bizler de Baldıran Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak İstanbul’dan bir otobüs dolusu üyemizle muhtarımıza destek için köyümüze kalkıp geldik. Köyümüzde baharın görüntüsü eşliğinde insanlarımızın coşkusunu görebiliyoruz. İnsanlarımızın yüzlerindeki tebessümden de bu gayet iyi anlaşılabiliyor.  Bugün coşkulu bir kalabalıkla büyük bir çoğunluğu oluşturarak herkes niyazda bulundu. Yeni ekim dönemi ve hasat döneminde, memleketimizde ekilen meşhur Osmancık Pirinci ile pilavlar yapıldı, kurbanlar kesildi, yoksullar ve fakirler başta olmak üzere her gelen misafirimize ikramlarda bulunuldu. Yemekler yenildi, çok güzel dualar, sohbetler eşliğinde güzel bir gün geçirdik. Sayın Belediye Başkanımız Ahmet Gelgör’de teşrifleriyle bizleri şereflendirdiler. İlçemizde görev yapan bürokratlarımız ve uzaktan, yakından birçok katılımcılar oldu. Gelen misafirlerimizi ağırlama mızın ardından kendilerini uğurladık. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun,  çok teşekkür ederim” dedi.

Baldıran Köyü Muhtarı Osman Çalış ise, “Çok şükür yağmur duamızı güzellikler içinde hayırlısıyla başlayarak, hayırlısıyla tamamladık. Misafirlerimiz buraya kadar gelerek, eliyle diliyle, dualarıyla bizleri memnun ettiler. Gelen misafirlerimizden Allah razı olsun, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.