Osmancık’ta yeni hastane binasının hizmete girmesi ile eş zamanlı olarak hizmete giren alt geçitte yaklaşık 6 yıldır aydınlatma sorununa çözüm bulunamadı.
D-100 Karayolu üzerine yapılan 100 yataklı hastaneye ilçe merkezinden ulaşımın kolay sağlanması ve karayolu trafiğinin güvenli akışının sağlanması için yapılan alt geçitte vatandaşın geceleri yaya olarak güvenli bir şekilde geçişini sağlayabilmek için aydınlatması bir türlü gerçekleştirilemedi.
İlçe Devlet Hastanesi`ne geçişi sağlamak için yapılan alt geçidi, ilçe halkının yanı sıra D-100 karayolunu geçerek yurda giden Ömer Derindere Fen Lisesi öğrencileri de gündüzleri güvenli bir şekilde kullanırken, hava kararmasının ardından aydınlatma olmadığı için sıkıntı yaşamamak için kaza riskini göze alarak araçların arasından geçişlerinin ardından yurda ulaşım sağlıyorlar.
Yaklaşık olarak 6 yılı aşkın bir zaman süresince alt geçidin aydınlatılması konusunda Ömer Derindere Fen Lisesi Okul yönetimi, şehrin D-100 Karayolu üzerinde kalan mahallelerinde yaşayan ve hastaneye yaya olarak ulaşım sağlayan duyarlı vatandaşlar ile ilçede yayın hayatını sürdüren basın kuruluşları tarafından defalarca dile getirilmesi sonucunda takıldığı görüldü.
Ancak takılan led projektörler elektrik şebekesine bağlantısı olmadığı için sadece takıldığı ile kaldı ve alt geçit önce halinden farklı olmadı. Bunun üzerine Ömer Derindere Fen Lisesi yönetimi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri led projektörlerin hangi kurum tarafından takıldığını ve neden elektrik şebesine bağlanmadığını araştırmaya başladılar. Karayolları sorumluluğunda olan alt geçitteki bahse konu led projektörler ile ilgili önce Karayolları 71. Şube Şefliği arandı, daha sonra Yedaş arandı ve en son Osmancık Belediyesi arandı. Üç kurumdan da led projektörlerin kim tarafından takıldığı ile ilgili olumlu bir cevap alınamadı. Olumsuz cevapların alınmasının ardından gazetemiz Kızılırmak Haber’i arayan İlçe Milli Eğitim yetkilileri ile Ömer Derindere Fen Lisesi yönetimi, alt geçidi kullanan vatandaşlar konunun araştırılması ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri yönünde talepte bulundular.
Kızılırmak Haber Gazetesi olarak telefonla irtibata geçtiğimiz 71. Şube Karayolları yetkilileri söz konusu aydınlatmayı sağlayacak led projektörlerin kim veya hangi kurum tarafından takıldığını bilmediklerini, bu tür geçitlerde aydınlatma giderlerinin mücavir alan içinde belediyelere, mücavir alan dışında ise özel idareye ait olduğunu söylediler. Öte Yandan telefonla ulaşarak bilgisine başvurduğumuz Yedaş yetkilileri ise led projektörlerin alt geçide montajının yapıldığını ancak elektrik şebekesine bağlanması noktasında her hangi bir abonenin olmadığını, abonelik olmadığı sürecede kendilerinin aydınlatma tesisatına elektrik vermelerinin mümkün olmayacağını, kendilerinin araştırmaları sonucunda ise tesisatın belediye tarafından ilçede faaliyet gösteren bir elektrik firmasına yaptırıldığı bilgilerine ulaştıklarını ifade ettiler.
Yedaş yetkililerinden aldığımız bilgi doğrultusunda irtibata geçtiğimiz Osmancık Belediyesi ilgili birim yetkilileri, alt geçide led projektörlerin vatandaşlar tarafından iletilen yoğun şikayetler sonucu belediye olarak duyarlılık göstererek kendilerinin taktırdığını, Yedaş ile görüşmelerin sürdürüldüğü ve görüşmelerinin tamamlanmasının ardından, kısa sürede aydınlatılması sağlanarak Yedaş’a devredileceğini ve vatandaşların bu konuda yaşadıkları mağduriyetin giderileceğini, alt geçitte güvenli bir şekilde geçişin sağlanacağını belirttiler.