Selanik´te Atatürk´ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak ile Türk Bayrağı´nı taşıyan bisikletçiler bir buçuk saatlik Osmancık molasının ardından dün tekrar yola çıktı.

Selanik´ten Samsun´a 1453 km´lik mesafeyi kat edecek olan bisikletçiler turun 10´ncu gününde OFKAD Başkanı İsmail Kabakdere’nin daveti üzerine Osmancık´ta mola verdi. Selanik´te Atatürk´ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak ile Türk Bayrağı´nı taşıyan bisikletçileri Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, başkan yardımcısı Hüseyin Cebeci, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Abdullah Küçükgöz ve meclis üyeleri karşıladı.

SARDOS temsilcisi Faruk Eker, Selanik´ten aldıkları Ata toprağını 19 Mayıs´ta Samsun´a ulaştıracaklarını söyledi.

Eker; “ Selanik´ten aldığımız Ata toprağını Samsun´a götürüyoruz. Orada kısmet olursa Samsun Valimize vermeyi düşünüyoruz. Bildiğimiz kadarıyla sayın Cumhurbaşkanımızda kutlamalara katılacak. Belki uygun olursa ve bu imkan verilirse Ata toprağını ve bayrağımızı Cumhurbaşkanımıza taktim etmeyi de isteriz.

1453 kilometre pedal çevirerek geliyoruz. Nedenine gelince 1453 Yılında çağ açıp çağ kapatan büyük fetih zaferi ile İstanbul´un fethi ile dünyaya açılırken, 1919 yılında özgür bir vatan için mili mücadele günlerinin başlaması ve bu günlere nereden geldiğimizin sorgulanması, sahip olduğumuz değerlere sıkı sıkıya sahip çıkılması gerektiğinin gelecek nesillere mesajını vermek istiyoruz. Geri dönüşlere baktığımızda görüyoruz ki mesajımız yerine ulaşıyor. “dedi.

Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör anlamlı bir proje olduğunu ifade ederek 19 Mayıs´ın önemine vurgu yapılan çalışmadan ötürü SARDOS ekibini tebrik ederek kazasız bir şekilde Samsun´a ulaşmaları temennisinde bulundu.

“Ata´nın Doğduğu Yerden, Vatanın Doğduğu Yere 1453 Km” temalı proje kapsamında pedal çeviren Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) ekibi bir buçuk saatlik Osmancık molasının ardından ilçeden ayrılarak 19 Mayıs Pazar günü Samsun´a ulaşmayı hedefliyor.