Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı. Osmancıklı hemşerimiz Halil İbrahim Büyükbaş, Albaylık ´tan Tuğgeneralliğe terfi etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Toplantısı´nda alınan kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, YAŞ kararlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın onayıyla karara bağlandığını belirterek 30 Ağustos 2019 tarihinden geçerli olmak üzere; 14 general ve amiralin bir üst rütbeye, 40 albayın ise general ve amiralliğe yükseltildiğini, 12 general ve amiralin görev sürelerinin bir yıl, 313 albayın görev sürelerinin de iki yıl süreyle uzatıldığını bildirdi.

Kalın, bir generalin yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren, 47 general ve amiralin de kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2019 tarihi itibariyle emekliye sevk edildiğini kaydetti.

Buna göre, 30 Ağustos 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Osmancıklı hemşerimiz Albay Halil İbrahim Büyükbaş dün açıklanan Yüksek Askeri Şura kararnamesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın tensipleriyle Tuğgeneralliğe terfi etti.

Büyükbaş, kısa bir süre önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara göre, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince Milli Savunma Bakanlığı Muhabere ve Bilgi Sistem Dairesi Başkanı olarak asaleten atanmıştı.

Çorum Milletvekili hemşerimiz Oğuzhan Kaya, Tuğgeneralliğe terfi eden Büyükbaş´ı tebrik ederek yeni görevinde başarılar diledi.