Prof. Dr. Lütfi Akca; Osmancık Dereboğazı Baraj inşaatında mutlu sona ulaşıldığını ve  Dereboğazı Barajı ile Osmancık ilçe merkezine içme suyu temin edileceğini bildirdi.

Osmancık’ı yakından ilgilendiren içme suyu konusunda milletvekili adaylığı için görevini bırakan Orman ve Su İşleri Eski Müsteşarı, Eski Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Lütfi Akca’dan ilçe halkına müjdeli haber geldi. Akca; Osmancık Dereboğazı Baraj inşaatında mutlu sona ulaşıldığını ve  Dereboğazı Barajı ile bölgeye menba kalitesinde içme suyu temin edileceğini bildirdi.

Baraj İle İlçe Merkezine Yıllık 2 Milyon 706 Bin Metreküp İçme Suyu Sağlanacak…

Akca konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Çorum’da inşa edilen Osmancık Dereboğazı Baraj inşaatında mutlu sona ulaşıldı. Baraj ile ilçe merkezine yıllık 2 milyon 730 bin metreküp içme suyu temin edilecek.

Temelden 47 metre yüksekliğinde inşa edilen Dereboğazı Barajı 3 milyon 756 bin metreküp su biriktirme kapasitesine sahip bulunuyor. Projeyle birlikte 15 km uzunluğundaki isale hattı vasıtasıyla Osmancık ilçe merkezine yıllık 2 milyon 706 bin m³ içme suyu sağlanacak.”dedi.

Projenin Çorum için önemli olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bölge için önemli bir proje daha hayata geçiyoruz. 7 milyon 723 bin TL yatırım bedeline sahip Dereboğazı Barajı ile bölgeye menba kalitesinde içme suyu temin edeceğiz.” dedi.