Önceki gün kendisini kapalı alanda sigara içmemesi konusunda uyaran öğretmene bıçakla saldırı sonucu, öğretmen yaralanmış tedavi altına alınmıştı.

Öğretmene yapılan çirkin saldırı, Türk Eğitim-Sen Osmancık Şubesi yönetimi adına Başkan Mustafa Potuk tarafından yayınlanan yazılı basın açıklaması ile kınandı.

Açıklamada, “Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sağlığına ve hatta canına kast eden şiddet olayları, artık eğitim hayatımızın en hayati sorunlarından birisi haline gelmiştir. Son yıllarda üzülerek şahit olduğumuz ve artık sıradanlaşan öğretmene şiddet haberlerinin bu defaki durağı ne yazık ki ilçemiz oldu.

26 Mart Perşembe akşamı ilçemizde Koyunbaba İlkokulu Müdürümüz Sayın Mehmet Çıplak’a yapılan bıçaklı saldırı hepimizi derinden üzmüştür.

Malumunuz, bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle olağanüstü bir süreçten geçmekteyiz. Toplumca bu salgından korunmak için devlet büyüklerimizin ve uzmanların çağrısına kulak veriyor ve zorunlu olmadıkça evde kalmaya özen gösteriyoruz. Tabii, bununla beraber hijyen kurallarına da daha da dikkat ettiğimiz günleri yaşıyoruz.

Hem bireysel hem de toplum sağlığı açısından bu kurallara azami ölçüde gayret eden Koyunbaba İlkokulu Müdürümüz Sayın Mehmet Çıplak, 26 Mart Perşembe akşamı alışveriş yapmak için ilçemizdeki bir işletmeye gitmiştir. Bu esnada elinde sigarayla içeri giren bir başka şahıs, sigarasının dumanını işletme içinde de tüttürmeye devam etmiştir. Mehmet Çıplak, sorumlu bir vatandaş gereği şahsa olağanüstü bir süreçten geçtiğimizi ifade etmiş, onu hijyen kurallarına uyması konusunda uyarmış ve yaptığı davranışı sonlandırmasını rica etmiştir. Ne var ki karşısındaki şahıs bu insani uyarıyı “Ben korona mıyım, ne demek istiyorsun sen? Sen karışamazsın bana.” Gibi gayrı insani ifadeleriyle yanıtlamıştır. Karşısında korona virüsünden daha tehlikeli bir varlığı gören arkadaşımız, yanında bulunan oğlunu da alarak işletmeden uzaklaşmıştır. Hızını alamayan saldırgan varlık, arkadaşımızın arabasının kapısını açmış, saldırganın elinde bıçağı gören arkadaşımız, ani hamle ile araba içinden çıkarak uzaklaşmaya çalıştığı sırada saldırganın bıçağı vücuduna, hem de minik oğlunun gözleri önünde, isabet etmiştir. Gözünü kan bürümüş cani varlık, olay yerine gelen ambulansa alınan arkadaşımıza, ambulans içinde de saldırmak için hamleler yapmaya devam etmiştir.

Öğretmenler, sadece öğrencileri için değil hepimiz için vardır. Öğretmenliğin asıl amaçlarından biri, insana, varlığa sevgiyi aşılamak, topluma yön vermek, toplumu doğruya ve ideal olana yönlendirmektedir. Bunu kendine düstur edinen, insani ve İslami bir uyarıda bulunan arkadaşımızın böylesine bir saldırının hedefi olması, şiddetin delilik sınırını çoktan aştığını bizlere göstermektedir.

Korona virüsünden daha tehlikeli olan bu tip saldırganların elini kolunu sallaya sallaya toplum içinde dolaşması, açıkça ifade ediyoruz ki, hepimiz için ciddi tehlike arz etmektedir.  Bu tip şahıslara karşı devletimiz ciddi tedbirler almazsa, aklımıza dahi gelmeyen bir konuda, bu belaların gelip bizi bulması olağan bir durum haline gelecektir.

Biz Türk Eğitim-Sen olarak bu menfur saldırıyı nefretle kınıyor ve telin ediyoruz. Bu olayın şiddetle takipçisi olacağımızı herkes bilsin.

Yaşanan bu menfur saldırı bizlere göstermiştir ki öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanları, tek vücut olarak dimdik ayaktadır.

Artık Yeter!

Buradan yetkililere sesleniyoruz: Öğretmen özelinde bütün kamu çalışanlarına yönelik şiddet olayları üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır.

Şiddet olayları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Mehmet Çıplak arkadaşımız ve nicesine saldıran bu ve buna benzer virüsler, derhal devletimizce rehabilite edilmeli ve bunların topluma zarar vermeyecek şekilde mutasyona uğratılması sağlanmalıdır. Aksi halde benzeri hadise kamuoyunun gündeminde kalmaya devam edecektir.

Mehmet Çıplak Müdürümüze geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, öğretmene şiddeti lanetlediğimizi kararlılıkla ifade ediyoruz.

Unutmayalım; öğretmene sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır”.