2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni Osmancık Atatürk Ortaokulu’nda yapıldı. Açılış törenine Osmancık Kaymakamı Hakan Alkan, Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Jandarma Komutanı Teğmen Nuri Uyar, Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel, MHP Osmancık İlçe Başkanı Satılmış Karatağ,  daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu ilçe temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesiyle başlayan programda bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel, 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrencilere üstün başarılar diledi.

Programda Atatürk Ortaokulu Müdürü Adem Şahin ise yaptığı konuşmada; “Türkiye’nin aydınlık geleceği olan çocuklarımızı yetiştirecek değerli meslektaşlarımla; yarınımızın teminatı olan çocuklarımızla birlikte olmanın gururu içinde sizleri saygıyla selamlıyorum. Yeni eğitim öğretim yılında okullarında öğrencilerinin mutluluğunu göremeyen Aybüke ve Necmettin öğretmenlerimiz nezdinde tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, mekanları cennet olsun.

Aşık Veysel bir şiirinde; “Dünyanın en zengin aklını gördüm; sermayesini sordum, dedi ki: okul..”

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik aklı ve zekasıdır. İnsanlığa baktığımız zaman her başarılı insanın arkasında sağlam bir eğitim ve onun hayatına dokunmuş öğretmenler vardır.

Bizim amacımız yurttaşlığın ilk sınavının verildiği ilköğretimde çocuklarımıza bilgisini vatan ve millet sevgisiyle bütünleşmiş değerlerine bağlı, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasına sağlayan iyi insan yetişmektedir.

Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “İlköğretim meselesi demek: Vatan, Millet, Bayrak meselesi demektir. İlköğretim meselesi bir milletin bağımsızlığı ve var olma meselesidir.”

Sevgili öğrenciler, değerli veliler, ülkemizin aydın yarınları için öğretmen arkadaşlarımla beraber öğretmenliğin ömür boyu sürecek bir öğrencilik olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu anlayışla ve kararlılıkla beynini gönlünü emeğini yıllarını eğitime adamış, öğretmenlerimize bu kutsal görevlerinde başarılar diliyorum.

2019-2020 eğitim öğretim yılının tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından program öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan çeşitli gösterilerle devam etti.