Osmancık’ta Ak Parti Kadın Kolları tarafından ‘14 Kasım Diyabet Günü’ nedeniyle bir program düzenlendi.
Öğretmenevi sunum ve konferans salonunda düzenlenen programa katılım sağlayanların yakalarına hastalığın farkındalık simgesi haline gelen mavi kurdele takıldı.

Açılış konuşmasında şeker hastalığı ile mücadelede hareketli bir yaşam sürmenin, doğru beslenmenin ve farkındalığın önemine vurgu yapan Ak Parti Osmancık Kadın Kolları Başkanı Fazile Gülden Tökel, “Parti teşkilatımız olarak sadece siyasi çalışmalar değil vatandaşımız için türlü çalışmanın içinde yer alıyoruz ve bu tür programların düzenleyerek toplumda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Normal olarak programımız yürüyüş olarak gerçekleştirilecekti fakat biz bunun daha etki göstermeyeceği düşüncesiyle, sunum şeklinde daha kalıcı ve anlaşılır olabilmesi açısından salonda bu şekilde kutlamayı uygun gördük. Şeker hastalığında mücadele edebilmemiz için hareketli bir yaşam, doğru beslenerek yaşam sürmek mümkün. Ben sözü fazla uzatmadan, konunun uzmanlarına bırakmak istiyorum ve katılımlarınızdan dolayı da hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Katılımcılara şeker hastalığında farkındalığın önemini sohbet ortamında anlatan İlçe Sağlık Müdürü Melahat Kent Erdoğan, diyabetin zamanında ve iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğa yol açabileceğini belirtti.

Kent konuşmasında, “Aslında yılın 365 gününün diyabet günü olması lazım. Yakın zamana kadar biz diyabet genetik olarak geçiyor diye biliyorduk. Genellikle anneden kalan genlerle geçen bir hastalık diye biliyorduk. Son zamanlarda sonradan edinilen diyabet ortaya çıktı. Yani hareketsizlik, şişmanlık, yanlış beslenme de şekere neden olabiliyor. Onun için hareket ettiğimiz zaman, beslenmemize dikkat ettiğimiz zaman, kilomuza dikkat ettiğimiz zaman şeker hastalığından kurtulma imkanımız var. Kalıtsal bir şeker hastalığı ise onda da ilaçlarla hayatımızı devam ettiriyoruz.

İnsanın devamlı kendisine devamlı bakması, dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlıklı insanlar kendisine o kadar dikkat etmez, şeker hastaları yaşam ömrü daha uzun olabiliyor. Çok dikkatli olmalıyız. Körlüğün en büyük nedeni şeker hastalığıdır. Ani yükselme ve iniş kılcal damarlara zarar verir, ya kalp krizi geçirirsiniz, ya böbrek hastası olursunuz, ya da ayaklarınız kesilir. Ayak kesilmesinin en büyük nedeni dünyada şeker hastalığıdır. Dünyada iki kişiden biri şeker hastası olduğunu bilmiyor. Kontrollerimizi yapalım, şekerimizi ölçtürelim, şeker hastası isek beslenmemize dikkat edelim. Belirtisi çok su içilir, çok idrara çıkılır, tansiyon çıkabilir, cilt hastalıkları olabilir. Lütfen sağlığımıza dikkat edelim, çocuklarımızın sağlığına dikkat edelim. Hepinize sağlıklı bir dünya diliyorum” dedi.

Program sonunda İlçe Sağlık Müdürlüğü Ebesi Aslıhan Kızılkaya tarafından katılımcıların şekerlerininin ölçülmesinin ardından, Ak Parti Kadın Kolları tarafından Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği Adım Sayar katılımcılara hediye olarak verildi.